Wykład światowej sławy eksperta na temat rehabilitacji i przeszczepiania jelit

Ekspertem był prof. Kareem Abu-Elmagd, pionier w rozwoju przeszczepień jelitowych i wielonarządowych, twórca koncepcji rehabilitacji jelit i zintegrowanego leczenia pacjentów z niewydolnością jelit. Niedawno wprowadził nowatorską procedurę chirurgiczną w leczeniu malrotacji jelit zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wykład na WUM wygłosił na zaproszenie Szkoły Doktorskiej oraz dr. Wacława Hołówko z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.

– Homeostaza jelitowa jest kluczowa dla całego organizmu. Jeśli równowaga zostanie utracona, u chorego może rozwinąć się skrajna otyłość lub - jeśli dojdzie do utraty zdolności wchłaniania - co może się zdarzyć z wielu powodów, które dziś omówimy - pacjent będzie jak egipska mumia – mówił na wstępie swojego wykładu prof. Kareem Abu-Elmagd.

W trakcie wykładu profesor Abu-Elmagd omawiał wybrane problemy niewydolności jelit, w tym zespół krótkiego jelita u dzieci, proces adaptacji jelita i czynniki, od których zależy, a także szczegółowo przedstawiał przeszczepienia jelitowe i wielonarządowe, mówił też o rehabilitacji jelit. Wykład był pełen ciekawych historii i fachowych informacji dla wszystkich, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o tej niezwykłej specjalizacji medycznej.

Mówiąc o swojej pracy klinicznej w obszarze transplantacji jelitowych i wielonarządowych, profesor Abu-Elmagd podkreślał:

– Przez trzy pierwsze dekady mojego doświadczenia oscylowałem między nadzieją a rozpaczą. Dodał jednak: – Wytrwałość popłaca. I nigdy nie będziesz żałował, że byłeś częścią zespołów, które rozwinęły medycynę i uratowały ludzkie życia.

Omawiając wskazania do przeprowadzania izolowanego przeszczepienia jelit, jakimi są między innymi: infekcje wieloliniowe, niewydolność wątroby, zaburzenia metaboliczne, przekonywał:

– Jeśli naprawdę kochasz swojego pacjenta, zawsze musisz położyć na szali zyski i straty.

Mówił też, że o ile istnieje alternatywna opcja do przeszczepienia, decyzję o tym, czy przeprowadzić transplantację podejmuje razem z pacjentem. A jeśli opcji nie ma – podejmuje ją sam.

Swój wykład prof. Abu-Elmagd zakończył słowami Hipokratesa „Gdziekolwiek jest kochana sztuka medyczna, tam też jest miłość do ludzkości”.

– Zabierzecie to ze sobą: żeby kochać ludzkość, aby ratować życie, trzeba kochać to co się robi.

Po wystąpieniu gościa głos zabrał prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, dyrektor Szkoły Doktorskiej WUM. Podziękował prelegentowi za inspirujący wykład oraz pogratulował osiągnięć.

– Zademonstrował nam pan wiele wspaniałej chirurgicznej pracy.

Następnie rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami wykładu.

Wykład odbył się w ramach programu STER Umiędzynarodowienie szkół doktorskich NAWA.